Historia Stowarzyszenia

Wielki Śląsk / 9 listopada 2009 o 0:00

Wielki Śląsk

RELACJA ZE SPOTKANIA ZAŁOŻYCIELSKIEGO WIELKIEGO ŚLÄ„SKA - 16.10.2008
RELACJA ZE SPOTKANIA ZAŁOŻYCIELSKIEGO WIELKIEGO ŚLÄ„SKA - 16.10.2008
W czwartek 16 października 2008 odbyło się spotkanie założycielskie stowarzyszenia \“Wielki Śląsk\”. Pierwsze efekty działalności dostrzeżemy już na najbliższym meczu z Arką Gdynia. W zebraniu założycielskim nowego stowarzyszenia, które miało miejsce w budynku klubowym Śląska przy ul. Oporowskiej, wzięło udział blisko 30 osób. Pierwszym prezesem stowarzyszenia został wybrany Przemysław Piwowarski.


Cele Stowarzyszenia \“Wielki Śląsk\”

Głównym celem Stowarzyszenia jest promowanie pozytywnego klimatu wokół Śląska na meczach jak i po za nimi. Tak, aby stadion przy ulicy Oporowskiej był kojarzony z miejscem bezpiecznym, otwartym dla wszystkich, a sami kibice byli postrzegani pozytywnie. - Z czasem chcemy dojść do sytuacji w której bycie kibicem Śląska we Wrocławiu będzie bardzo prestiżowe. Żeby jak najwięcej osób się identyfikowało z drużyną i jej barwami. Chcemy łączyć ludzi. Każdy może do nas dołączyć i czynnie się włączyć w działalność stowarzyszenia - tłumaczy Piwowarski. - Trzeba przyciągnąć nowych fanów, których jest wielu, ale boją się przyjść na stadion, bo znają go przede wszystkim z doniesień prasowych, gdzie zawsze głośno było o awanturach na Oporowskiej. Gdy są prowadzone pozytywne akcje organizowane przez kibiców, wtedy media są cicho - dodaje.

Oprócz akcji związanych ze sportem prezes Stowarzyszenia zapowiedział również różne społeczne inicjatywy dotyczące przywracania kultury i tradycji Wrocławia jako stolicy całego Śląska.

Grupy Silesia i Ultras

W każdym stowarzyszeniu muszą działać dobrze zorganizowane, sprawne struktury. Pierwszą jaka się wyłoniła ze stowarzyszenia \“Wielki Śląsk\” jest grupa Silesia. - Jest to grupa kibiców odpowiedzialna za porządek na stadionie. Każdy kibic w razie zagrożenia swojego bezpieczeństwa, bądź nadużyć ze strony ochrony, może to zgłosić do osoby z grupy Silesia, która będzie wiedziała co zrobić dalej. Dążymy do tego, aby każdy skupił się na tym co potrafi najlepiej - mówi Piwowarski.

Silesia jest grupą kibiców, działającą w ramach Stowarzyszenia dla której dobre imię klubu, jego herb, barwy i stadion są rzeczą najcenniejszą. - Wspólnie i w porozumieniu z wszystkimi kibicami Śląska będziemy kontynuować historię klubu, która trwa już od ponad 60 lat. Stadion Śląska jest naszym domem i chcemy aby był on domem wszystkich wrocławian, w których sercach jest miejsce dla Śląska. Chcemy aby stadion Śląska był miejscem bezpiecznym i przyciągał rzesze kibiców z całego kraju. Wspólnie wybraliśmy drogę, którą w przyszłości powinny obrać kolejne pokolenia, tak aby nasz klub stał się żywą legendą - powiedział członek stowarzyszenia \“Wielki Śląsk\” z grupy \“Silesia\” Krzysztof Kobel.

Grupa Silesia zainauguruje działalność podczas meczu Śląska z Arką, a członkowie tej grupy będą ubrani w jasnozielone kurtki z białym napisem na plecach \“Ave Silesia\”. Z przodu na kurtce znajdzie się herb Stowarzyszenia \“Wielki Śląsk\”. Członkowie grupy Silesia aktywnie uczestniczą w życiu kibicowskim. Od lat jeżdżą na wyjazdy i są znanymi postaciami w \“świecie kibicowskim\”.

W niedługim czasie na stadionie Śląska będzie można podziwiać oprawy tworzone przez byłych członków grupy Ultras, którzy obecnie zjednoczyli się pod szyldem \“Wielkiego Śląska\” jako grupa “Ultras Silesia” i zapowiadają reaktywację swoich projektów. - W grupie kibiców zjednoczonych pod nazwą \“Wielki Śląsk\” są już ludzie, którzy chcą się podjąć robienia opraw. Na razie skupiają się na poprawie dopingu, bo sama oprawa nie jest tak atrakcyjna jak z głośnym, chóralnym śpiewem. Wierzymy, że z czasem uda nam się to osiągnąć, dlatego apelujemy do wszystkich kibiców, aby nas wsparli i budowali z nami Wielki Śląsk - gorąco zachęca \“Piwko\”.
DEBATA O “WIELKIM ŚLÄ„SKU” NA ŁAMACH PRASY - 06.11.2008
Kibice ze Stowarzyszenia \“Wielki Śląsk\”


Na stadionie chcemy stworzyć jak najlepszą atmosferę z kulturalnym dopingiem. Zależy nam na wszystkich kibicach - z Wrocławia i z miejscowości położonych daleko od stolicy całego Śląska - piszą kibice, którzy założyli Stowarzyszenie \“Wielki Śląsk\”


Na łamach \“Gazety\” trwa debata o modzie na Śląsk. Temat jest dla nas o tyle ważny, że dotyczy nas samych - kibiców Śląska. Do tej pory, otwierając gazety, słuchając radia, oglądając programy w telewizji, mogliśmy usłyszeć o sobie wiele. Zawsze źle. Nikt nie pytał nas o zdanie. Zostało przyjęte kibic - chuligan. Bardzo wygodne podejście, jednak niewiele ma wspólnego z prawdą.

Kibiców Śląska łączy to, że wszyscy w pewnym momencie swojego życia trafiliśmy na Oporowską. Zostaliśmy tu nie tylko dlatego, że futbol to nasza pasja. Polska piłka nożna nie zachęca poziomem do tego, by, bez względu na pogodę i sytuację, systematycznie przychodzić na stadion. Nie będziemy ukrywać - nie tylko boiskowe wyczyny naszych piłkarzy spowodowały, że ze Śląskiem jesteśmy na dobre i złe.


Ludzie tym żyją

Do czego dążymy? Chcemy uświadomić ludziom, że kibic to taki sam człowiek jak oni. Kumpel z sąsiedztwa, ze studiów, z urzędu czy budowy, albo z klasy. Właśnie dlatego środowisko kibiców ma niesamowitą moc, coś, co bardzo ciężko znaleźć w innych społecznościach. Na stadion przychodzą ludzie z różnych grup społecznych i wszyscy zjednoczeni w jednym celu - chcą poprowadzić swój zespół do zwycięstwa.

Dla nas przyjście na mecz to coś znacznie więcej niż wyjście do kina. Po seansie wracasz do domu i do swoich obowiązków. Meczem żyje się jeszcze przez kilka dni. Opowiada o grze i podśpiewuje piosenki pod nosem. To wszystko powoduje, że chcesz przyjść tam znowu. Poza samym widowiskiem piłkarskim są też meczowe oprawy, których organizacja zwykle pochłania kilka dni. Czas ciężkiej pracy, którą robimy dla klubu, dla siebie, tak aby inni mogli się zachwycać. Robimy to dla satysfakcji.

Mecz to jest znakomita możliwość odreagowania stresów. W jaki sposób? Najprostszy z możliwych. Nie wyobrażamy sobie meczu Śląska bez śpiewania, dopingu. Piłkarze muszą wiedzieć, że są w swoim mieście, mają ze sobą swoich kibiców. Tych, którzy przez cały mecz będą ich dopingować, żywiołowo reagować na ich dobre zagrania. Po 90 minutach śpiewania, po zwycięstwie piłkarzy wiemy, że wygraliśmy razem z nimi. Gdy piłkarzom nie idzie, to oznacza, że następnym razem musimy dać z siebie jeszcze więcej. Oni tam na boisku muszą czuć, że my jesteśmy z nimi.

Wielki Śląsk

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że kibicowanie może być pasją. Pozytywną pasją, która łączy. Właśnie po to, aby zmienić tę opinię, kibice założyli Stowarzyszenie \“Wielki Śląsk\”. Wspólnie z klubem będziemy działać na rzecz budowy Wielkiego Śląska. Naszym celem jest zachęcanie jak największej liczby osób do przychodzenia na mecze WKS-u. Na stadionie chcemy stworzyć jak najlepszą atmosferę z kulturalnym dopingiem. Zależy nam na wszystkich kibicach - z Wrocławia i z miejscowości położonych daleko od stolicy Dolnego Śląska. Każdy sympatyk WKS-u jest tak samo ważny, pełnosprawny i niepełnosprawny, osoba w starszym wieku, jak i dziecko. Organizujemy akcje charytatywne, które mają pomóc dzieciakom z domów dziecka. Zbieramy odzież, kupujemy bilety do kina. Ale to nie koniec - będziemy na tym polu działać jeszcze aktywniej. Inne nasze przedsięwzięcie to akcja malowania wrocławskich murów w kibicowskie graffiti. Zamiast brzydkich pomazanych ścian, są kolorowe malowidła, promujące klub i nasze miasto.

Oczywiście mogliśmy w naszym tekście napisać o tym, że trzeba obniżyć ceny biletów czy zainwestować w reklamę. Jednak nam, kibicom, wydaje się, że naszym najważniejszym zadaniem jest przekazanie ludziom prawdy o prawdziwym wizerunku kibica. Kibica zakochanego w swoim klubie.

START OFICJALNEJ STRONY STOWARZYSZENIA WIELKI ŚLÄ„SK - 17.11.2009
17 listopada 2009 wystartowała w sieci oficjalna strona stowarzyszenia Wielki Śląsk. Na stronie znajdować się będą szeroko opasane działania stowarzyszenia. Wszystkie inicjatywy oraz działania podejmowane podczas organizacji wyjazdów i meczy u siebie. Ponadto na portalu znaleźć można będzie dużo informacji dotyczących regionu geograficzno-historycznego Śląsk, którego Wrocław jest stolicą i na którego cześć nazwano nasz klub Wrocławski Klub Sportowy Śląsk!
“To będzie nasza wizytówka. Każdy, kto zainteresuje się naszym stowarzyszeniem będzie mógł na naszej stronie uzyskać wszelkich informacji dotyczących naszych działań. Oprócz bieżących zagadnień na witrynie będą treści informacyjne odnośnie historii i sukcesów klubu oraz to wspaniałego i wielkiego regionu, którego Wrocław jest stolicą” - powiedział Przemysław Piwowarski ze stowarzyszenia Wielki Śląsk


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

30. kolejka (13.04 - 13.04.2019)

13.04.2019

18:00 Arka Gdynia - Miedź Legnica 1:1

13.04.2019

18:00 Cracovia Kraków - Lechia Gdańsk 4:2
18:00 Lech Poznań - Jagiellonia Białystok 0:2
18:00 Legia Warszawa - Pogoń Szczecin 3:1
18:00 Piast Gliwice - Korona Kielce 4:0
18:00 Śląsk Wrocław - Górnik Zabrze 0:1
18:00 Zagłębie Lubin - Wisła Kraków 3:1
18:00 Zagłębie Sosnowiec - Wisła Płock 1:3

Ekstraklasa 2018/2019

Lp. Drużyna M Br. Pkt.
1. Lechia Gdańsk 30 45-25 60
2. Legia Warszawa 30 48-31 60
3. Piast Gliwice 30 47-31 53
4. Cracovia Kraków 30 39-34 48
5. Zagłębie Lubin 30 48-38 47
6. Jagiellonia Białystok 30 45-41 47
7. Pogoń Szczecin 30 44-42 43
8. Lech Poznań 30 41-40 43
9. Wisła Kraków 30 55-48 42
10. Korona Kielce 30 35-44 40
11. Miedź Legnica 30 30-52 32
12. Śląsk Wrocław 30 35-37 31
13. Górnik Zabrze 30 36-49 31
14. Wisła Płock 30 40-49 30
15. Arka Gdynia 30 39-44 29
16. Zagłębie S. 30 41-63 24

Ostatnie komentarze