Ulica Śląska dla Areny

Wielki Śląsk / 5 listopada 2009 o 0:00

Ulica Śląska przy nowym stadionie Śląska

ULICA ŚLÄ„SKA DLA ARENY - OŚWIADCZENIE WIELKIEGO ŚLÄ„SKA - 3.11.2009
ULICA ŚLÄ„SKA DLA ARENY - OŚWIADCZENIE WIELKIEGO ŚLÄ„SKA - 3.11.2009

Ruszyła procedura nadania nazwy dla nowej ulicy przy której powstaje Arena w której to mecze rozgrywać będzie Śląsk Wrocław. Można zgłaszać swoje propozycje. Stowarzyszenie \“Wielki Śląsk\” rozpoczyna starania by nazywała się ona \“Śląska\”. Oficjalnie zgłosiło tę nazwę i wydało oświadczenie w tej sprawie:

\“Ze względu na fakt iż, spółka odpowiedzialna za budowę wrocławskiego stadionu, który ma być areną zmagań piłkarzy podczas Mistrzostw Europy w 2012 roku, ogłosiła konkurs na nazwę ulicy, przy której ma stanąć wyżej wymieniony obiekt, postanowiliśmy wystosować swoją propozycję.

Chcielibyśmy aby stadion, na którym swoje mecze będzie rozgrywał Śląsk Wrocław nosił nazwę godną miejsca, które ma być dumą i spełnieniem marzeń dla mieszkańców całego regionu. Wedle naszego uznania, nie ma lepszej nazwy dla tej ulicy niż ”Śląska“.

Ulica Śląska bowiem jeszcze w naszym pięknym mieście nie istnieje, a uważamy, że powinna i nie ma dla niej lepszego miejsca niż to przy stadionie. Byłaby ona odzwierciedleniem uczuć i myśli setek fanów, którzy będą po niej szli zmierzając na mecze swojej ukochanej drużyny, gdzie z pewnością wszyscy będziemy doznawać emocji, które zostaną w naszych głowach i sercach na lata. Tym bardziej, że nazwa samego obiektu najprawdopodobniej zostanie sprzedana i wtedy to właśnie ta ulica będzie pomagać budować naszą śląską tożsamość i krzewić tak ważne dla nas wszystkich wartości.

Jej nazwa nawiązywałaby jednak nie tylko do klubu, ale i do regionu i jego pięknych tradycji, o których dziś niestety mało kto pamięta. W czasach komunizmu silna propaganda została wymierzona w nasz region i zatracił on swoją odwieczną wartość i pozycję. Polakom wmawiano, że Śląsk to tylko kopalnie, a Ślązacy to górnicy. Niestety takie pojęcie pozostało w mentalności wielu do dziś. Krzywdzący jest także obecny podział administracyjny, wedle którego Województwo Śląskie ma nadrzędną nazwę nad Dolnośląskim, podczas gdy to właśnie region, w którym my żyjemy jest na całym świecie kojarzony ze Śląskiem, gdyż to tutaj rozkwitała jego historia, to stąd pochodzi wielu wybitnych osób, które zmieniały losy całego świata. Wreszcie to tu działał słynny na całą Europę Uniwersytet Śląski, i to działał w czasach, gdy obecna stolica Województwa Śląskiego nie miała jeszcze praw miejskich. To w naszym regionie toczyła się historia, z której powinniśmy i jesteśmy dumni. Jednocześnie, od czasu kiedy powstało nasze stowarzyszenie, walczymy o odzyskanie należnego nam miejsca, chociażby w polskiej geografii, a przede wszystkim w świadomości ludzi. Nazwanie przy stadionowej ulicy Śląską, było wielkim krokiem w kierunku normalizacji tych spraw i otwartego mówienia o historii regionu - bez wybiórczości.

Wyrażamy nadzieję, że nie przejdą Państwo obojętnie obok niewątpliwie ważnej sprawy dla wszystkich, którym obca nie jest wola budowania naszej tożsamości na prawdzie i bez kompleksów i poinformują o naszej propozycji swoich odbiorców. W razie jakichkolwiek wątpliwości prosimy o kontakt.\”

Tomasz Kwaśniak i Przemysław Piwowarski, \“Wielki Śląsk\”WSPÓLNE STANOWISKO STOWARZYSZENIA I KLUBU - 4.11.2009

Po rozmowach z klubem okazało się, że ma on też podobne zdanie i dla umocnienia naszego głosu wystąpiliśmy wspólnie z tą inicjatywą. Oto tekst który pojawił się na oficjalnej stronie Śląska:
"Śląska - tak zdaniem Klubu i Stowarzyszenia Kibiców Wielki Śląsk powinna nazywać się ulica, przy której stanie nowy stadion na wrocławskich Maślicach.

Klub i kibice postanowili wspólnie wziąć udział w konkursie na nazwę ulicy, organizowanym przez Urząd Miejski Wrocławia. Pismo w tej sprawie zostało już wysłane do komisji konkursowej.

- Stadion na Maślicach będzie nowym domem Śląska. Nic więc dziwnego, że chcemy mieć wpływ na nazwę ulicy, przy której stanie. Wybór wydaje się oczywisty. Skoro to nasza ulica, to powinna nazywać się Śląska. Trudno o inne słowo bardziej kojarzące się z naszym klubem - mówi Piotr Waśniewski, prezes zarządu WKS Śląsk Wrocław SA.

Co istotne, propozycja przekazana komisji konkursowej została wybrana w porozumieniu z sympatykami wrocławskiej drużyny.

- Nasza nazwa kojarzy się nie tylko z klubem, ale także z regionem, którego stolicą jest Wrocław. To naprawdę dziwne, że do tej pory w naszym mieście nie było ulicy, która do niego nawiązywała. Chcemy to zmienić - deklaruje Przemysław Piwowarski, prezes Stowarzyszenia Kibiców Wielki Śląsk.

To, czy komisja konkursowa uwzględni naszą wspólną propozycję, w dużej mierze zależy od Was - kibiców Śląska. Urzędnicy czekają na mejle w tej sprawie do 15 listopada. By zabrać głos w tak ważnej dla wszystkich fanów WKS-u kwestii, wystarczy wysłać wiadomość na adres: beu@um.wroc.pl, w temacie wpisując słowo KONKURS, a w treści podać naszą nazwę: ULICA ŚLÄ„SKA.

To jednak nie wszystko! W dniach 16-18 listopada komisja konkursowa wybierze dwie najczęściej pojawiające się nazwy oraz dwie najciekawsze zdaniem członków komisji. Finał potrwa od 19 listopada do 2 grudnia i będzie przeprowadzony w formie sondy na stronach internetowych. I to właśnie Wy - kibice Śląska - będziecie wtedy mogli wybrać nazwę dla ulicy, przy której swoje mecze rozgrywać będzie wrocławska drużyna!

Zachęcamy wszystkich kibiców do wspierania naszej propozycji. Pokażmy, że drzemie w nas siła, która jednoczy nas w ważnych dla Śląska momentach!“

ULICA ŚLÄ„SKA W FINALE KONKURSU NA NAZWE ULICY - 19.11.2009

Zakończył się przedostatni etap konkursu na nazwę ulicy przy której będzie stał nowy stadion Śląska. Do finału dostała się nazwa zgłoszona przez stowarzyszenie Wielki Śląsk. W finale będzie można głosować na cztery nazwy ulic.


W czwartek, 19 listopada 2009 roku o godzinie 12.00 rozpocznie się finał konkursu na nazwę ulicy przy stadionie piłkarskim na Maślicach.

Finał będzie przeprowadzony w formie sondy internetowej umieszczonej na stronie www.wroclaw.pl oraz www.wroclaw.pl/euro2012 i potrwa do 2 grudnia. Ogłoszenie wyników nastąpi 8 grudnia.

Spośród wielu nadesłanych propozycji w I etapie komisja Konkursowa zgodnie z regulaminem wybrała cztery:

• dwie najczęściej pojawiające się: ulica Europejska i ulica Śląska

• dwie najciekawsze według Komisji: ulica Futbolowa oraz ulica Fair Play.


Skład komisji Konkursowej:


Michał Janicki - dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia

prof. Bernard Jancewicz - przewodniczący Komisji Nazewnictwa Ulic Towarzystwa Miłośników Wrocławia

Jerzy Skoczylas - przewodniczący Komisji Kultury i Nauki Rady Miejskiej Wrocławia

Paweł Czuma - dyrektor Biura Prasowego Urzędu Miejskiego Wrocławia

Maria Grzegorczyk - p.o dyrektora Biura Geodety Miejskiego Urzędu Miejskiego Wrocławia

Paweł Rychel - prezes spółki Wrocławskie Inwestycje

Sławomir Wojtas - prezes Spółki Wrocław 2012

Magdalena Okulowska - z Biura ds. Euro 2012 Urzędu Miejskiego

ULICA ŚLÄ„SKA ZWYCIĘŻA W SÄ„DZIE INTERNETOWEJ - 2.12.2009

Zakończyła się sonda w której każdy mógł oddać głos na nazwę dla ulicy przy której powstaje stadion. Sonda wywołała wiele emocji bo okazało się, że mieszkańcy innych miast czynnie włączyli się w udział w tej sondzie.

Jeden z portali internetowych mający siedzibę w Poznaniu zgłosił nazwę dla ulicy, która brzmiała jak jego domena pod którą funkcjonuje. W związku z tym, że nazwa ta nie wzięła udziału w finale serwis ten zorganizował propagandę w której nawoływał do głosowania na ulicę Fair Play. Redaktorzy tego serwisu robili to z premedytacją bo chcieli by wygrała ta nazwa dla absurdu. Według nich ulica Fair Play jest nie zgodna ze standardami przy nadawaniu nazw dla dróg publicznych. Na Internecie rozpowszechniali łańcuszki z przekreśloną nazwą ulicy Śląskiej i powiększoną ulicą Fair Play i nawoływali do głosowania na tą ostatnią.

Również w Bytomiu leczono kompleksy związane z nadaniem nazwy dla nowej prestiżowej ulicy. Tam także nawoływano do głosowania na ulice Fair Play. Jednak akurat kompleksy niektórych mieszkańców tego miasta nas nie dziwią. Już kilka razy udowodnili oni, że ich poziom intelektualny nie jest ich mocną stroną. Przez kilka miesięcy po zeszłym sezonie głosili, że są najlepsi na Śląsku. Zrobili sobie nawet oficjalne koszulki z hasłem o podobnej treści. Tylko patrząc na tabele sezonu 2008/2009 nad Polonią Bytom jest drużyna ze Śląska mająca o 10 punktów więcej. To drużyna ze stolicy regionu, która nie dosyć, że jest wyżej niż Bytomianie to jeszcze jako jedyna drużyna z Silesii ma dodatni bilans bramkowy.

Takie przypadki jak wyżej wymienione pojawiały się jeszcze w większej lub mniejszej skali, ale nie warto się nimi zajmować. Liczy się końcowy efekt, a jest on jednoznaczny. Blisko połowa głosów oddana została na ulicę Śląską. Wrocławianie i mieszkańcy całego regionu coraz bardziej świadomi swojej śląskości mówią coraz głośniej o swojej tożsamości. Teraz ostatnim etapem będzie zatwierdzenie wyniku sondy przez komisje. Sprawa nie jest ostatecznie przesądzona ponieważ wynik sondy nie jest wiążący dla urzędników. Miejmy nadzieje, że 8 grudnia jednak nie będzie niespodzianek, a ulica Śląska stanie się jedną z najbardziej prestiżowych ulic Wrocławia, w końcu stolicy całego Śląska.

Stowarzyszenie Wielki Śląsk, które zgłosiło zwycięską nazwę nie kryje satysfakcji. ”Ulica Śląska dla nowej, prestiżowej ulicy we Wrocławiu jest bardzo uniwersalna. Nawiązuje ona do regionu, którego Wrocław jest stolicą oraz do klubu WKS Śląsk, którego nazwa sławi tę piękną krainę. Miejmy nadzieje, że drużyna Śląska Wrocław na nowym stadionie będzie osiągać wielkie sukcesy i z czasem stanie się Dumą całego Śląska" - powiedział Przemysław Piwowarski, prezes stowarzyszenia Wielki Śląsk
Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

30. kolejka (13.04 - 13.04.2019)

13.04.2019

18:00 Arka Gdynia - Miedź Legnica 1:1

13.04.2019

18:00 Cracovia Kraków - Lechia Gdańsk 4:2
18:00 Lech Poznań - Jagiellonia Białystok 0:2
18:00 Legia Warszawa - Pogoń Szczecin 3:1
18:00 Piast Gliwice - Korona Kielce 4:0
18:00 Śląsk Wrocław - Górnik Zabrze 0:1
18:00 Zagłębie Lubin - Wisła Kraków 3:1
18:00 Zagłębie Sosnowiec - Wisła Płock 1:3

Ekstraklasa 2018/2019

Lp. Drużyna M Br. Pkt.
1. Lechia Gdańsk 30 45-25 60
2. Legia Warszawa 30 48-31 60
3. Piast Gliwice 30 47-31 53
4. Cracovia Kraków 30 39-34 48
5. Zagłębie Lubin 30 48-38 47
6. Jagiellonia Białystok 30 45-41 47
7. Pogoń Szczecin 30 44-42 43
8. Lech Poznań 30 41-40 43
9. Wisła Kraków 30 55-48 42
10. Korona Kielce 30 35-44 40
11. Miedź Legnica 30 30-52 32
12. Śląsk Wrocław 30 35-37 31
13. Górnik Zabrze 30 36-49 31
14. Wisła Płock 30 40-49 30
15. Arka Gdynia 30 39-44 29
16. Zagłębie S. 30 41-63 24

Ostatnie komentarze