Położenie Śląska
Wielki Śląsk / 1 listopada 2009 o 0:00

Mapa Śląska
Śląsk jest środkowoeuropejskim regionem podzielonym między trzy państwa Polskę, Czechy i Niemcy.
Składa się on z dwóch historycznych regionów : Dolnego i Górnego Śląska.
Jego obszar wynosi 44.992 kmq ( Dolny Śląsk - 26.592 kmq, Górny Śląsk - 18.400 kmq ).
Śląsk graniczy z Saksonia i Brandenburgia ( Niemcy ), Wielkopolską i Małopolską ( Polska ),
Morawami i Czechami ( Republika Czeska ) oraz ze Słowacją.
Stolicą i największym miastem Śląska jest Wrocław.
Do innych ważnych miast regionu należą min. Legnica, Zgorzelec, Opole (historyczna stolica Górnego Śląska ),Zabrze, Gliwice, Katowice, Opawa.
UKSZTAŁTOWANIE POWIERZCHNI
Obszar Śląska jest zróżnicowany pod względem ukształtowania terenu. Na południu i zachodzie krajobraz jest górzysty (Sudety i Karpaty Zachodnie), we południowo-wschodniej części jest wyżynny (Wyżyna Śląska), resztę obszaru zajmują przeważnie niziny.
Śląsk leży w Niżu Środkowoeuropejskim (z wyjątkiem Sudetów, Karpat Zachodnich oraz Wyżyny Śląskiej), który jest jedną z prowincji Europejskich. Rozciągają się tu od południa następujące makroregiony: Beskidy Zachodnie (Beskid Śląski, Beskid Śląsko-Morawski), Pogórze Zachodniobeskidzkie (Pogórze Śląskie, Pogórze Śląsko-Morawskie), Kotlina Oświęcimska, Kotlina Ostrawska, Wyżyna Śląska, Nizina Śląska, Sudety Wschodnie, Sudety Środkowe, Sudety Zachodnie, Przedgórze Sudeckie, Nizina Śląsko-Łużycka, Wzniesienia Zielonogórskie, Wał Trzebnicki, Obniżenie Milicko-Głogowskie, część Pojezierza Lubuskiego oraz Pradoliny Warciańsko-Odrzańskiej.
Najwyższym szczytem na Śląsku jest Śnieżka o wysokości 1603 m n.p.m. znajdujący się w Karkonoszach.
KŁAMSTWO ŚLÄ„SKIE czyli postkomunistyczne \“WOJEWÓDZTWO ŚLÄ„SKIE\”
Do dzisiaj pozostają kontrowersje co do nazwy województwa, gdyż tylko jego mniejsza część jest historycznym Górnym Śląskiem. W herbie województwa (górnośląskim) także pominięto fakt, iż ziemie górnośląskie stanowią mniej niż 50% obszaru tej jednostki administracyjnej. Ta, nie odpowiadająca rzeczywistości nazwa powoduje to, iż cały obszar tego województwa określa się błędnie jako Śląsk, a jego wszystkich mieszkańców jako Ślązaków. Podobne obiekcje odnoszą się do jego granic, szczególnie silne są w okolicach Częstochowy, której związki ze Śląskiem budzą wątpliwości i są przez wielu częstochowian kontestowane. Podobnie jest z mieszkańcami Zagłębia Dąbrowskiego i Żywiecczyzny, z których na \“siłę\” robi się Ślązaków, gdy tymczasem obszary te stanowią w istocie Zachodnią Małopolskę.
Także mieszkańcy właściwego Śląska (zarówno Górnego jak i Dolnego) często protestują przeciw nazywaniem miast zachodniej Małopolski miastami śląskimi, w opozycji do błędów dziennikarskich powstała nawet organizacja \“Łowcy Felerów\”
Żyjemy w wolnej Polsce. Trzeba mówić o tych absurdach coraz głośniej i dosadniej. Nie dajmy robić z siebie idiotów.
Dodaj swój komentarz