Wojskowy Klub Sportowy

Wielki Śląsk / 29 października 2009 o 0:00

Kiedyś Stadion Śląski, dziś Olimpijski

WKS \"Śląsk jest jednym z największych klubów w tej części Europy.
WKS \"Śląsk jest jednym z największych klubów w tej części Europy.
W swojej ponad 60 letniej tradycji znacząco wpisał się do historii miasta Wrocławia jak i całego Śląska.
Wynikami sportowymi swoich sekcji przynosi splendor naszemu regionowi. Jest symbolem sportowej potęgi całego Śląska w dziedzinie krzewienia kultury fizycznej w śród młodzieży jak i osób dorosłych. Od wielu lat spełnia funkcję środowiskowego klubu sportowego naszego miasta i województwa.
Działalność i zadania :
Podstawowym zadaniem Wojskowego Klubu Sportowego \“Śląsk\” jest krzewienie oraz rozwój kultury fizycznej, które są działaniami o charakterze użyteczności publicznej, w szerokim wymiarze społecznym.
Działalność naszego Klubu, realizowanie zadań statutowych i zadań płynących z Ministerstwa Obrony Narodowej, Polskiego Komitetu Olimpijskiego, polskiej Konfederacji Sportu, Związków Sportowych prowadzimy od wielu lat na bardzo wysokim, profesjonalnym, poziomie.
Spoczywające na nas obowiązki masowego integrowania psychofizycznego rozwijającej sie młodzieży traktowane są jako sprawy priorytetowe, nad którymi czuwa wyspecjalizowana i wykształcona kadra trenersko-instruktorska.
Zawodnikom naszym stwarzamy potencjalnie najlepsze warunki do przygotowania sportowego, czynnego uprawiania sportu i realizowania swoich sportowych marzeń. WKS \“Śląsk\” jest symbolem sportowym i potęgą w dziedzinie kultury fizycznej, który spełnia oczekiwania setek tysięcy sympatyków, fanatyków i olbrzymiej części społeczności wrocławskiej.
Współpraca WKS \“Śląsk\” z Ministerstwem Obrony Narodowej odbywa się poprzez \“zadania zlecone\”, które realizowane są już od wielu lat. Przeznaczone przez MON środki finansowe na przygotowanie reprezentantów Wojska Polskiego pozwalają szkolić żołnierzy sportowców w takich sekcjach jak : strzelectwo, lekka atletyka, judo, zapasy klasyczne, bieg na orientację, pięciobój wojsk lądowych.
W okresie realizacji \“zadań zleconych\” żołnierze-sportowcy Wojskowego Klubu Sportowego \“Śląsk\” reprezentowali Wojsko Polskie na międzynarodowych zawodach sportowych pod patronatem Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego - CISM, odnosząc wiele spektakularnych sukcesów.
Współpraca pomiędzy WKS \“Śląsk\”, a innymi instytucjami prowadzona jest również w szerokim wymiarze. Dotacje otrzymywane na rozwój kultury fizycznej, sportu dzieci i młodzieży, sport wyczynowy istotnie wpływają na poziom wytrenowania zawodników i ich przyszłe sukcesy sportowe.
Dla najbardziej zdolnych i utytułowanych sportowców przyznawane są stypendia przez Polskie Związki Sportowe, doskonale motywuje wielu młodych i perspektywicznych zawodników naszego klubu do uprawiania sportu. W zamian sportowcy WKS \“Śląsk\” - kadra olimpijska, kadra narodowa reprezentują barwy naszego kraju na najwyższej randze zawodach sportowych.
Wyniki i osiągnięcia (2003):
Sportowcy WKS \“Śląsk\” swoimi wynikami sportowymi przynoszą splendor społeczeństwu lokalnemu i całej Polsce.
Są ambasadorami naszego regionu na całym świecie.
W ciągu 56 lat działalności klubu, sportowcy WKS \“Śląsk\” wywalczyli ponad 9000 medali, w tym m.in. : 17medali olimpijskich ( 4 złote, 4 srebrne, 9 brązowych); 148 medali na Mistrzostwach Świata i Pucharze Świata ( 32, 64, 52 ); 217 medali na Mistrzostwach Europy i Pucharze Europy ( 43, 76, 98 ); 12 medali na Wojskowych Igrzyskach Olimpijskich ( 4, 4, 4 ); 27 medali na Mistrzostwach Świata Armii - CISM ( 3, 14, 10 ); 22 medale na Mistrzostwach Europy Armii ( 8, 9, 5 ); ponad 5000 medali na Mistrzostwach Polski - Indywidualnie i 364 medali na Mistrzostwach Polski - Drużynowo, 2247 medali na Mistrzostwach Wojska Polskiego - Indywidualnie ( 789, 771, 687 ), Mistrzostwach i Spartakiadzie Armii Państw Zaprzyjaźnionych oraz wielu innych.
Z WKS \“Śląsk\” Wrocław wywodzi się bardzo wielu znanych sportowców, trenerów i działaczy sportowych , którzy wpisali się w karty historii polskiego sportu wielkimi literami.
Wśród nich zasłużeni od wielu lat:
medaliści olimpijscy - Mieczysław Nowak, Józef Zapędzki, Marek gołąb, Władysław Żmuda, Ryszard Podlas, Wiesław Gawlikowski, Jerzy Klempel, Zdzisław Antczak, Andrzej Sokołowski, Józef Tracz, Renata Mauer, Mirosław Repkowski;
medaliści Mistrzostw Świata i Europy - Edward Ligocki, Artur Rogowski, Krystyna Pączkowska, Zygmunt Kalinowski, Grzegorz Cybulski, Mirosław Chlebosz, Roman Wójcicki, Andrzej Miętus, Zbigniew Tłuczyński, Zdzisław Hoffman, Piotr Albiński, Krzysztof Kucharczyk, Rafał Kubacki, Robert Maćkowiak, Piotr Rysiukiewicz, Mariusz Jędra, Jacek Jaracz, Agata Korc, Hubert Olejnik, Andrzej Głyda i wielu wielu innych.
O Klubie z ponad 60 letnią tradycją, jego sukcesami nie tylko sportowymi można by było pisać znacznie więcej.
Nie sposób wymienić wszystkich sportowców i działaczy, którzy przyczynili się do dzisiejszej świetności naszego Klubu.
Nie bez znaczenia jest również rola władz naszego miasta, za wyrozumiałość i okazaną pomoc w sprawach dotyczących naszego klubu, głównie w rozwiązywaniu problemów z jakimi się borykamy oraz pomocy w zakresie dofinansowania działalności szkoleniowej dzieci i młodzieży za osiągnięte wyniki sportowe.

Wkład naszej pracy, mierzony bardzo dobrymi wynikami i sukcesami sportowymi ma ścisły związek z kształtowaniem obronności naszego kraju i patriotyczno-obywatelskich postaw jego młodzieży, ponieważ zaszczepia i utrwala te cechy woli, charakteru, które są szczególnie wartościowe dla kraju i społeczeństwa.
Perspektywa, którą stwarzamy dla młodzieży winna przynieść doskonalsze rezultaty sportowe i wychowawcze.
Obrany przez nas kierunek będziemy kontynuować w oczekującej nas dalszej pracy dla dobra sportu polskiego i wojskowego, a także dla naszej ojczyzny.

WKS ŚLÄ„SK WROCŁAW

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

30. kolejka (13.04 - 13.04.2019)

13.04.2019

18:00 Arka Gdynia - Miedź Legnica 1:1

13.04.2019

18:00 Cracovia Kraków - Lechia Gdańsk 4:2
18:00 Lech Poznań - Jagiellonia Białystok 0:2
18:00 Legia Warszawa - Pogoń Szczecin 3:1
18:00 Piast Gliwice - Korona Kielce 4:0
18:00 Śląsk Wrocław - Górnik Zabrze 0:1
18:00 Zagłębie Lubin - Wisła Kraków 3:1
18:00 Zagłębie Sosnowiec - Wisła Płock 1:3

Ekstraklasa 2018/2019

Lp. Drużyna M Br. Pkt.
1. Lechia Gdańsk 30 45-25 60
2. Legia Warszawa 30 48-31 60
3. Piast Gliwice 30 47-31 53
4. Cracovia Kraków 30 39-34 48
5. Zagłębie Lubin 30 48-38 47
6. Jagiellonia Białystok 30 45-41 47
7. Pogoń Szczecin 30 44-42 43
8. Lech Poznań 30 41-40 43
9. Wisła Kraków 30 55-48 42
10. Korona Kielce 30 35-44 40
11. Miedź Legnica 30 30-52 32
12. Śląsk Wrocław 30 35-37 31
13. Górnik Zabrze 30 36-49 31
14. Wisła Płock 30 40-49 30
15. Arka Gdynia 30 39-44 29
16. Zagłębie S. 30 41-63 24

Ostatnie komentarze